4 listopada 2021

Zmiany w przepisach: opony zimowe stają się obowiązkowe. Sprawdź kiedy otrzymasz mandat za jazdę na letnich oponach.

Informacje motoryzacyjne

Zmiany ogumienia z letniego na zimowe to „przyjemność”, którą wielu z nas odwleka aż do pierwszego śniegu. Zmiana przepisów wymusza jednak na kierowcach zmianę opon i to w określonym czasie.

Od 1 listopada obowiązkowe stało się poruszanie na oponach zimowych.

Nie słyszeliście wcześniej o zmianach w przepisach? Umknęło to Wam w gąszczu ostatnich podwyżek na stacjach paliw. Być może bo zmiana została wprowadzona we Francji, gdzie od 1 listopada należy jeździć na oponach zimowych lub całorocznych. Niezależnie od temperatury za oknem aż do 31 marca policja może nałożyć mandat w wysokości 135 Euro kierowcom poruszającym się na nieodpowiednich oponach. Nowe przepisy dotyczą wszystkich typów pojazdów: osobowych, użytkowych i kamperów, autokarów, autobusów, pojazdów ciężarowych z przyczepą, naczepą lub bez.

Jeżeli opony całoroczne, to jakie?

Dopuszcza się natomiast jazdę na oponach całorocznych z oznaczeniami takimi jak „M+S” lub 3PMSF (3 płatki śniegu w górach).

Obszary wyłączone z obowiązywania przepisów

Warto zaznaczyć, że nowe przepisy obowiązują w wyznaczonych górskich obszarach, w łącznie 48 departamentach. Ostateczna decyzja odnośnie wprowadzenia przepisów należy do prefekta każdego departamentu, który określa konkretne gminy i drogi. Może się więc zdarzyć, że poruszanie się po terytorium Francji na oponach letnich będzie legalne przez cały rok.

Kiedy zmieniać opony?

Rekomendujemy jednak zmianę opon z letnich na zimowe w momencie kiedy temperatura za oknem spadnie poniżej 7 stopni Celsjusza. Niezależnie czy zamierzamy wyjechać do Francji czy pozostać w Polsce – przyczepność pojazdu zdecydowanie poprawia bezpieczeństwo na drogach.

A czy zmiana opon to wystarczający powód do zmiany auta?

Za chwilę zostaniesz przekierowany na stronę Dealera oferującego wybrany pojazd.