29 listopada 2021

Zmiany na polskich drogach od 1 grudnia – sprawdź jak uniknąć mandatu w wysokości 500 zł.

Informacje motoryzacyjne

1 grudnia to data, którą każdy z kierowców powinien dobrze zapamiętać. Nie chodzi tu o zapowiadaną od dawna podwyżkę mandatów (prawdopodobnie zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2022 roku), a o zmianę poboru opłat na autostradach.

Koniec z bramkami na autostradach!

Z autostrad znikną bramki przez co jazda powinna być bardziej płynna i krótsza. To dobra wiadomość. Ta mniej dobra, że nie znikną ze wszystkich autostrad a jedynie z A2 (na odcinku 100 km od Konina do Strykowa) i A4 (na odcinku około 160 km od Wrocławia do Sośnicy). Są to odcinku zarządzane przez GDDKIA więc na wszystkich odcinkach zarządzanych przez prywatne spółki bramki pozostaną. Jadąc z Warszawy nad Morze trasą A1 nadal w wakacje będziemy musieli uzbroić się w cierpliwość.

3 sposoby na zapłatę

Opłata za przejazd autostradą będzie musiała zostać uiszczona albo w aplikacji mobilnej albo na stacji paliw. Brak wykupionej winiety oznacza mandat w wysokości 500 zł. Raczej nie liczylibyśmy, że nam się „upiecze” gdyż kamery będą wyłapywać wszystkie pojazdy bez uiszczonej opłaty.

Nowy system poboru opłat daje kierowcą 3 możliwości zakupu biletu:

• poprzez aplikację na smartfony e-TOLL

• kupując bilet na stacji paliw zlokalizowanej na powyżej wymienionych odcinkach dróg

• za pomocą pokładowego urządzenia OBU lub ZSL

Kluczowe dla prawidłowego zidentyfikowania uiszczonych opłat przez kamery są prawidłowe numery rejestracyjne pojazdu.

Aplikacja najwygodniejsza, ale czy na pewno?

Najwygodniejszym rozwiązaniem wydaję się aplikacja e-Toll dostępna na smartfony z systemem Android i iOs. Pamiętajmy jednak, że konieczna jest rejestracja konta poprzez profil zaufany oraz zasilenie konta, co zajmuje kilka / kilkanaście minut. Czemu ma służyć skomplikowanie procesu rejestracji poprzez profil zaufany? Nie mam pojęcia. Użytkownicy aplikacji oceniają ją dość negatywnie bo ocena w sklepie Play to 1,3 (gdzie ocena najgorsza możliwa ocena do zdobycia to 1,0). I raczej nie jest to przypadek bo ocena została wskazana przez blisko 5000 osób.

Zasilenie konta jak telefon na kartę

Jak już uporamy się z zarejestrowaniem konta to musimy zasilić konto (przelewem, kartą lub Blikiem). Minimalne zasilenie konta wynosi 20 zł co pozwoli na przejazd odcinkiem A2 od Konina do Strykowa w obie strony lub całym objętym systemem odcinkiem A4 (od Wrocławia do Sośnicy).

Ułatwienie czy dodatkowe utrudnienie?

Usunięcie bramek na autostradach ucieszy niemal każdego kierowcą (no może poza osobami, które straciły w ten sposób pracę). Szkoda, że systemem objęte są tak krótkie odcinki co powoduje chaos w ilości cenników i reguł uiszczania opłat na każdej trasie.

Za chwilę zostaniesz przekierowany na stronę Dealera oferującego wybrany pojazd.