25 kwietnia 2021

Ważne zmiany na rynku opon od 1 maja: czy warto spieszyć się zmianą ogumienia na letnie?

Informacje motoryzacyjne

Od 1 maja 2021 roku w życie wchodzą nowe przepisy dotyczące opon samochodowych. Zmiany wprowadzone przez Unię Europejską dotyczą usystematyzowania etykiet na oponach, ale przede wszystkim zakazują sprzedaży opon o najgorszych parametrach.

Nowe etykiety, wyglądają jak stare

Nowe etykiety są bardzo zbliżone do poprzednio stosowanych i działają na podobnych zasadach jak w przypadku AGD czy RTV: im „niższa” litera tym lepiej. Proste? Proste! Na etykiecie znajdziemy trzy współczynniki:

opór toczenia (im niższa litera tym auto spala mniej paliwa)

– przyczepność na mokrej nawierzchni (im niższa litera tym krótsza droga hamowania)

– głośność (im niższa wartość tym auto porusza się ciszej)

Klas dotyczących oporów toczenia i przyczepności na mokrej nawierzchni znajdziemy pięć (czyli o dwie mniej niż obecnie). Tylko do końca kwietnia możemy jeszcze legalnie nabyć opony, które były dopuszczone z klasami „F” oraz „G”, ale nie spodziewamy się zwiększonego ruchu u wulkanizatorów.

O czym tak naprawdę mówią literki na etykietach?

Przyzwyczailiśmy się już do tego, iż kupując jakikolwiek sprzęt mamy 2 opcje:

wydać więcej i oszczędzać wraz z użytkowaniem zakupionego produktu (czyli zasada „biednych nie stać na tanie rzeczy”)

wydać mniej i dokładać do użytkowania zakupionego produktu (czyli zasada „mądry Polak po szkodzie”).

Przyporządkowanie opony do poszczególnej klasy jest dość dokładnie obliczone i wygląda następująco:

Każda kolejna klasa oporów toczenia zwiększa zużycie paliwa o około 1 litr na 1000 km.

Czyli zakładając, że rocznie pokonujemy 20.000 km (po 10.000 na letnich i zimowych oponach) i jeden komplet opon starczy nam na 6 lat to stając przed dylematem, którą klasę opony wybrać przy zakupie nowych opon możemy to łatwo policzyć. Przyjęliśmy koszt 1 litra paliwa na poziomie 5 zł i sprawdźmy co nam opłaca się kupić?

Decydując się na gorszą klasę oporów toczenia wydamy więcej na paliwo o 300 zł (przez 6 lat). Czyli jeżeli 1 sztuka opony w kolejnej klasie jest tańsza o 75 zł to w finalnym rozrachunku się nam to opłaci (teoretycznie).

Ale spalanie paliwa to nie jedyny parametr, który możemy odczytać z etykiety.

Drugim jest skuteczność hamowania i w tym przypadku nie mówimy o oszczędności pieniędzy, a o oszczędności zdrowia czy nawet życia.

Każda kolejna klasa wydłuża drogę hamowania z prędkości 80 km/h na mokrej nawierzchni o 3 metry. Czyli skrajne klasy (A i G), które są obecnie dopuszczone do sprzedaży różnią się dystansem, w którym nasze auto zatrzyma się aż o 18 metrów. To mniej więcej tyle co długość TIRa!!!

Nowe regulacje uniemożliwią sprzedaży opon o najgorszych parametrach i tym samym zwiększą bezpieczeństwo na naszych drogach.

Kto ucierpi za sprawą nowych przepisów?

Nikt. Konsumenci będą co prawda zmuszeni do zakupu droższych opon, ale ich użytkowanie będzie tańsze. Pojazdy, które będą wyposażone w lepsze opony zahamują szybciej na czym skorzystamy wszyscy.

Z rynku zostaną wyparte opony o najgorszych parametrach (w większości przypadków Chińskiej produkcji), ale nadal budżetowe opony (również Polskie) będą dostępne w sprzedaży i będą spełniać narzucone wymagania.

Planuję zakup Forda Mustanga 5.0, który został wyposażony w opony 255/40/19 – czy będę miał na czym jeździć?

Wydawać by się mogło, że właściciele samochodów o bardzo wysokiej mocy i masie własnej będą mieli problem. Im opona szersza tym opory toczenia są wyższe – czy w związku z tym będzie co zamontować do takich aut po wejściu nowych przepisów?

Analizując dostępne bieżniki we wskazanym powyżej rozmiarze mamy do wyboru kilka propozycji i to nawet w indeksie C. Są to opony z segmentu Premium dedykowane do aut o sportowych osiągach, ale właściciele takich aut raczej na oponach nie oszczędzają.

Opory toczenia opon nie wynikają wyłącznie z ich szerokości, ale przede wszystkich z konstrukcji wewnętrznej opony, użytych materiałów czy rzeźby bieżnika.

A czy Ty też planujesz zakup Mustanga?

Sprawdź na naszej stronie oferty na ten model z wysokim rabatem!

Za chwilę zostaniesz przekierowany na stronę Dealera oferującego wybrany pojazd.