30 lipca 2021

Powłoka ceramiczna – co warto o niej wiedzieć i jak o nią zadbać?

Porady

Stare porzekadło mówi „Jak Cię widzą, tak Cię piszą”. Powiedzenie to wielu z nas stosuje do wyglądu danej osoby, ale również do użytkowanych przez niego rzeczy. Jedną z takich wizytówek jest nasz samochód. A co rzuca się jako pierwsze w oczy patrząc na wóz kierowcy? Oczywiście karoseria oraz felgi. Co zatem zrobić, aby te elementy przyciągały wzrok, wyglądały nienagannie i stanowiły dla nas dobre świadectwo? Odpowiedzią jest powłoka ceramiczna – sekret lśniącego lakieru oraz głębokiego koloru nawet kilkunastoletniego auta.

Czym jest powłoka ceramiczna? Co musimy o niej wiedzieć?

Powłoka ceramiczna to podobnie jak wosk środek zabezpieczający karoserię naszego samochodu. To co odróżnią ją jednak od wosku to zdecydowanie większe zaawansowanie technologiczne, które pozwala na stworzenie ochrony lakieru przed uszkodzeniami mechanicznymi. Powłoki ceramiczne mogą gwarantować  twardość nawet do poziomu 9H, co skutecznie zabezpiecza samochód przed drobnymi zarysowaniami.

Siła tego typu zabezpieczenia tkwi w dwóch bazowych środkach: tlenku krzemu oraz tlenku tytanu, opracowanych w nanotechnologii. Składniki dodatkowe ceramiki to między innymi rozpuszczalnik i nośnik, czasami również teflon.

Ceramika ma postać płynną, a po nałożeniu krystalizuje się i tworzy skuteczną warstwę ochronną.

To co niezwykle ważne – powłoki ceramicznej nie można zmyć żadnym środkiem chemicznym, można ją usunąć jedynie metoda mechaniczną.

Właściwości ceramiki są następujące:

• Łączy się z lakierem bezbarwnym naszego auta tworząc trwałą powłokę ochronną, której zadaniem jest ochrona przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych (woda, mróz, słońce), chemicznych (ptasie odchody, wydzieliny owadów, soki i pyły z drzew, smoła z asfaltu), i mechanicznych (drobne zarysowania od ziaren piasku, gałęzi, czy szpon ptaków).
• Jest swoistą tarczą – w przypadku drobnych zarysowań uszkodzenie pojawia się na powłoce ceramicznej, nie na lakierze samochodu.
• Niezastąpione walory estetyczne – nadaje karoserii wysoki połysk i pogłębia kolor lakieru. Dodatkowo sprawia, że woda z samochodu spływa znacznie szybciej, dzięki czemu nasze auto nawet po deszczu prezentuje się świetnie.
• Wyjątkowa trwałość – powłoka ceramiczna przy odpowiedniej pielęgnacji to aż 5 lat ochrony naszego auta.

Czy warto nałożyć powłokę ceramiczną?

Na to pytanie może być tylko jedna odpowiedź. Jeśli chcemy, aby nasz samochód był naszą wizytówką i to perfekcyjną, bez wahania powinniśmy zdecydować się na nałożenie ceramiki. Tak jak wspomnieliśmy, powłoka gwarantuje ochronę przed czynnikami atmosferycznymi, chemicznymi, oraz mechanicznymi.

Ponadto jest to inwestycja w późniejszą odsprzedaż. Każdy z nas się zgodzi, że zewnętrzny wygląd auta i zadbany lakier wpłyną pozytywnie na finalną decyzję kupującego.

Oczywiście jak każda dodatkowa „przyjemność” dla naszego samochodu, powłoka ceramiczna to i dodatkowe koszty. Jeszcze jakiś czas temu decydowali się na nią raczej właściciele nowych, luksusowych samochodów, bowiem koszt nałożenia ceramiki w punkcie detailingowym plasował się na poziomie 1.000,00 zł – 5.000,00 zł, w zależności od modelu. Obecnie są już jednak dostępne tańsze rozwiązania, czyli produkty do samodzielnego nałożenia powłoki. Ich cena to maksymalnie 200,00 zł plus nasza praca.

Produkty, które warto polecić to K2 Gravon i K2 Gravon Lite. Nie muszą być one nakładane w specjalistycznym punkcie detalingowym, możemy to zrobić „na własnym podwórku”, działając zgodnie z zaleceniami i wspomagając się odpowiednimi narzędziami.

Wosk czy powłoka ceramiczna? Co wybrać?

Jak już wspomnieliśmy w tym artykule to co łączy wosk i powłokę ceramiczną to główne przeznaczenie – zabezpieczenie karoserii. Na tym jednak podobieństwa się kończą. Wosk jest rozwiązaniem tańszym, mniej pracochłonnym, ale ze zdecydowanie krótszą trwałością i mniejszym stopniem zabezpieczenia. Cena opakowania dobrego wosku to 20,00 zł – 35,00 zł. Wystarczy nam na 4-8 aplikacji. Wosk nadaje błysk i chroni auto przed korozją na okres ok 3-6 miesięcy.

Z kolei dla przypomnienia powłoka ceramiczna gwarantuje nam ochronę przed uszkodzeniami powodowanymi czynnikami atmosferycznymi, chemicznymi i mechanicznymi. Jest trwałość w przypadku nałożenia w punkcie detailingowym to 5 lat, a w przypadku produktów do samodzielnego nałożenia takich jak K2 Gravon i K2 Gravon Lite to odpowiednio 5 i 1-2 lata. Cena tych środków wynosi uzależniona jest od żywotności. Za K2 Gravon musimy zapłacić ok 200,00 zł, a za K2 Gravon Lite 35,00 zł.

Należy jednak pamiętać, że powłoka ceramiczna nakładana samodzielnie wymaga od nas dokładnego przygotowania karoserii samochodu, a także dużej precyzji i bezwarunkowego stosowania się do instrukcji producenta.

Jak samodzielnie nałożyć powłokę ceramiczną?

Do samodzielnego nakładania ceramiki musimy należycie przygotować nasz samochód i wyposażyć się w odpowiednie narzędzia. Praca ta wymaga od nas dużej precyzji i w 100% trzymania się instrukcji załączonej przez producenta. Przejdź do instrukcji nakładania powłoki ceramicznej K2 Gravon.

Gdzie mogę zlecić nałożenie powłoki ceramicznej?

Jeśli po powyższej instrukcji doszliście do wniosku, że wolicie oddać swoje cztery kółka w ręce profesjonalisty, żeby to on nałożył powłokę ceramiczną, warto zdecydować się na sprawdzony punkt detailingowy.

Takie w swojej okolicy znajdziecie w serwisie autonova.com. Portal zrzesza najlepsze serwisy samochodowe i umożliwia użytkownikom pozostawienie ocen i opinii pod każdym z nich. Dzięki temu sprawdzisz czy wybrany przez Ciebie punkt jest godny zaufania. Ponadto na stronie możesz sprawdzić cenę usługi oraz bezpośrednio umówić się na wizytę. Ot, szybko, łatwo i z wszystkimi niezbędnymi informacjami.

Podsumowując, powłoka ceramiczna to doskonały wybór dla tych, którzy chcą dłużej cieszyć się pięknym wyglądem swojego auta, a także zależy im na odpowiednim oraz kompleksowym zabezpieczeniu. Myśląc o kosztach mamy do wyboru dwie drogi, możemy samodzielnie nałożyć ceramikę zaoszczędzając minimum kilkaset złotych, ale inwestując swój czas, lub oddać samochód w ręce profesjonalistów licząc się z większym wydatkiem.

Drogi kierowco, decyzja należy do Ciebie!

Za chwilę zostaniesz przekierowany na stronę Dealera oferującego wybrany pojazd.