31 maja 2021

Nowe przepisy ustawy o ruchu drogowym – co się zmienia i ile wyniosą mandaty?

Informacje motoryzacyjne

Od 1 czerwca wchodzą w życie nowe, od dawna zapowiadane przepisy prawa o ruchu drogowym. Nowe przepisy wprowadzają bardzo duże zmiany dotyczące pierwszeństwa pieszych, ale nie tylko.

Widzisz przejście dla pieszych – zwolnij!

Piesi wchodzący na przejście dla pieszych będą mieli pierwszeństwo przed pojazdami (z wyjątkiem tramwajów). Czyli jadąc samochodem, powinieneś zacząć zwalniać gdy zobaczysz pieszego przy przejściu dla pieszych. Czy możemy spodziewać się rozpoczęcia procederu wskakiwania przed pędzące samochody przez pieszych? Możliwe, ale nie radziłbym ponieważ wtargnięcie przed jadący pojazd jest zabronione.

Warto o tym pamiętać w przypadku próby wymuszenia odszkodowania przez pieszych. Co warto podkreślić pieszy mają zakaz korzystania z telefonów w czasie przechodzenia przez przejście dla pieszych.

Mam mieszane odczucie co do tego przepisu – osobiście nie przypominam sobie sytuacji kiedy nie mogłem przejść przez przejście dla pieszych dłużej niż 15 sekund. Przypominam sobie za to dużo kolizji, które nastąpiły na skutek gwałtownego hamowania kierowców przed przejściem dla pieszych.

Mandat za niezastosowanie się do nowych przepisów wyniesie 350 zł.

Jedziesz w nocy – zwolnij!

Do tej pory jadąc w obszarze zabudowanym w nocy dopuszczalna prędkość wynosiła 60 km/h. Od teraz jest to 50 km/h – czyli ujednolicono dopuszczalną prędkość przez cały dzień. Będzie łatwiej zapamiętać, ale czy to zmiana, która zwiększy bezpieczeństwo?

Śmiem wątpić szczególnie na Warszawskiej Wisłostradzie w tunelu (dla osób, które nie mieszkają w Warszawie: 3 pasy ruchu w każdą stronę, zakaz wstępu pieszych i rowerów).

Mandat za przekroczenie prędkości od 11 do 20 km/h wynosi do 100 zł i 2 punkty karne.

Jedziesz za kimś – zwolnij!

Ostatnia ze zmian dotyczy jazdy na drogach ekspresowych i autostradach. Wprowadzono minimalną odległość pomiędzy pojazdami wynoszącą połowę liczby określającej prędkość pojazdu, którym się poruszamy (czyli jadąc 140 km/h minimalny odstęp powinien wynieść 70 m).

Ten przepis jest bardzo dobry, tylko w jaki sposób będzie egzekwowany oraz w jaki sposób kierowcy będą obliczać odległość? Pewnie znajdą się tacy, którzy stwierdzą, że to za dużo i będą tworzyć się korki – spójrzcie więc na poniższe wyliczenia:

Jadąc z prędkością 140 km/h pokonujemy przez 1 sekundę 39 metrów. Jeżeli Wasz czas reakcji wyniesie więc więcej niż 1 sekundę to możecie być pewni, że dalszą jazdę będziecie kontynuować na lawecie (albo w karawanie).

Mandat za jazdę „na zderzaku” wyniesie 500 zł.

Za chwilę zostaniesz przekierowany na stronę Dealera oferującego wybrany pojazd.