11 sierpnia 2021

Kierowco! Assistance to nie tylko holowanie samochodu do warsztatu!

Porady

Ubezpieczenie assistance często dodawane jest za niewielką dopłatą do obowiązkowego OC. Część kierowców nawet nie patrzy, jakie korzyści oferuje to dodatkowe ubezpieczenie – biorę, przynajmniej nie będę płacił za holowanie, jak mi auto padnie w trasie – kwitują. Jednak zapominają, że assistance oferuje dużo więcej, zwłaszcza w przypadku najdroższych wariantów. Poznajmy się bliżej z assistance!

Ubezpieczenia komunikacyjne dzieli się na obowiązkowe OC i dobrowolne AC, NNW i assistance. Ubezpieczyciele oferują także dodatkowe ubezpieczenia szyb i opon. W przypadku assistance kierowcy mogą wybrać spośród kilku wariantów. Pamiętajmy jednak, że w przypadku starszych pojazdów nie każdy ubezpieczyciel zgodzi się na ubezpieczenie.

Kiedy możesz liczyć na wsparcie z assistance?

Podczas podróży samochodem może się niestety przydarzyć wiele nieoczekiwanych zdarzeń. Auto może ulec awarii, chwila nieuwagi może doprowadzić do wypadku lub kolizji, a pozostawienie pojazdu w niesprawdzonym miejscu może skończyć się jego kradzieżą. W przypadku tych właśnie zdarzeń można liczyć na wsparcie assistance. Oczywiście z polisy assistance właściciel skradzionego samochodu nie otrzyma odszkodowania (takie zapewnia autocasco), a jedynie transport do domu czy do celu podróży.

Jakie wsparcie może otrzymać kierowca w ramach ubezpieczenia assistance? Jeśli wykupi on najbogatszy wariant polisy, to ubezpieczyciel zapewni mu:

• holowanie samochodu,
• naprawę na miejscu zdarzenia (jeśli będzie możliwa),
• transport dla podróżujących autem,
• dowiezienie paliwa,
• wymianę akumulatora i koła,
• opiekę nad dziećmi,
• opiekę nad zwierzętami,
• wsparcie informacyjne,
• pomoc tłumacza podczas wyjazdu za granicę,
• auto zastępcze.

Pamiętajmy tylko, że lista ta może być krótsza lub dłuższa i zależy od wariantu ubezpieczenia – zazwyczaj ubezpieczyciele oferują 3 lub 4 rodzaje assistance. Dodatkowo zakres ochrony oraz wymienione wsparcia mają określone limity. Dlatego przed wykupieniem assistance zawsze warto poznać ogólne warunki ubezpieczenia (OWU).

Na to zwróć uwagę przy wyborze assistance!

Ubezpieczenie assistance jest dobrowolne, więc jego warunki różnią się nie tylko ze względu na wybrany wariant, ale także ubezpieczyciela. Dlatego zawsze należy zwrócić uwagę na kilka kwestii związanych z ochroną assistance. Należą do nich:

zakres ochrony ubezpieczeniowej – zdarzenia, które objęte są ochroną ubezpieczyciela (np. zgubienie kluczyków, wyładowanie akumulatora),
zakres terytorialny ochrony – podstawowe warianty zapewniają tylko wsparcie na terenie Polski (z ochrony często wyłączone jest Rosja, Ukraina i Białoruś),
limity – dotyczą na przykład kilometrów holowania czy liczby dni, na które można otrzymać samochód zastępczy,
franszyza kilometrowa – odległość od miejsca zamieszkania, od której można skorzystać ze wsparcia ubezpieczyciela,
zależności między usługami,
wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela,
rodzaj wsparcia informacyjnego.

Ubezpieczyciele różnice w warunkach między poszczególnymi wariantami assistance często prezentują w tabeli, co ułatwia wybór kierowcom polisy najbardziej dopasowanej do oczekiwań. Na przykład ktoś, kto nie zamierza wyjeżdżać za granicę nie potrzebuje assistance obejmującego ochroną całą Europę. Co jeszcze warto jeszcze wiedzieć o tym ubezpieczeniu?

Firmy ubezpieczeniowe oferują assistance roczne i krótkoterminowe. Te drugie są świetnym rozwiązaniem dla kierowców, którzy planują wakacyjny wyjazd lub zdecydowali się na turystykę samochodową. Ubezpieczenie krótkoterminowe można wykupić zazwyczaj na 7 dni, dwa tygodnie lub na miesiąc – wyjaśnia Tomasz Sowa redaktor w mubi.pl.

Przy kupnie assistance krótkoterminowego trzeba pamiętać o okresie karencji. Co to takiego jest? To czas od zakupu ubezpieczenia do terminu, kiedy zaczyna ono działać – może on wynieść kilka dni, więc polisę lepiej wykupić na parę dni przed wyjazdem.

Dla kogo assistance?

Na ubezpieczenie assistance powinni zdecydować się kierowcy, którzy dużo jeżdżą samochodem. W szczególności będzie ono przydatne podczas wyjazdu za granicę. Nie dość, że ubezpieczony otrzyma wsparcie w razie wypadku lub awarii auta, to dodatkowo będzie mógł liczyć na wsparcie tłumacza. 

Assistance przyda się także kierowcom, którzy dojeżdżają samochodem do pracy. W razie uszkodzenia auta mogą oni liczyć na samochód zastępcze. Jeśli ubezpieczony nie zna się na mechanice, a nie może oczekiwać pomocy w tej kwestii od znajomych, to powinien również wykupić assistance.

Gdzie więc szukać ubezpieczeń komunikacyjnych? Znajdziesz ubezpieczenie OC na mubi.pl, a także te dodatkowe – autocasco, NNW i assistance. Nawet jeśli teraz nie potrzebujesz ubezpieczenia, to za darmo możesz sprawdzić ceny skalkulowane dla Ciebie i porównać je z aktualnymi kosztami swoich polis. 

Za chwilę zostaniesz przekierowany na stronę Dealera oferującego wybrany pojazd.